Отарасате се од забоболка за 5 мин


Истражување спроведено во Канада покажало дека забоболката може да се отстрани или барем ублажи без и да отворите уста. Имено се што ви е потребно е коцка лед.

Научниците утврдиле дека во пределот меѓу палецот и кажипрстот се наоѓаат нервни завршетоци поврзано со центарот за болка во мозокот, кој го контролира степенот на болка во пределот на главата.

Коцката лед ставете ја на пределот меѓу двата прста и масирајте нежно околу 5 минути. Ладното ги блокира тие центри и 90 насто од испитаните кои учествувале во истражувањето потврдиле дека таа техника им ја ублажила забоболката. Ова сепак е краткорочно решение додека не стасате докај чичко забар секако.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1