Откриен скандал – Ајфон го склопуваат 14 год деца


Во фабрика на „Фокскон“ во Кина, азиски произведувач на производите на „Епл“, ајфон и ајпед е откриено дека на склопување на уредите работат 14-годишни деца.


откако биле откриени службите наредиле децата потоа биле испратени во училиште, бидејќи законскиот минимум за работа во Кина е 16 години.

„Фокскон“ води истрага, заедно со училиштата, за да утврди на кој начин тоа можело да се случи и најавија отпуштање на сите инволвирани.

„Фокскон“, кој произведува делови за „Епл“, но и за „Хјулит-Пакард“ и „Мајкрософт“ не прецизираше, кои производи биле изработувани во фабриката, во која се откриени децата.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1