Откриен нов вид глушец


Нова досега неоктриена врста на стаорци откриена во Индонезија. Се храни само со црви и не ја џвака храната.

 

Информацијата је пренесе AP. А новид вид добил име Paucidentomys vermidax. Има долга и шилеста њушка и ги нема сите заби како другите 2200 познати видови глодари.

Стаорецот е откриен во шумите на островот Сулавеси минатата година. Anang Setiavan Ahmadi од Зоолошкиот музеј Богор изјавил дека го испитувале стаорецот и заклучиле дека само ги усисува црвите од земјата и ги голта дирекно.

Ова откритие покажува како одредени врсти еволуирле за да преживеат про промената на природното опкружување и недостаток на еден вид храна.

Share Button

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1