ОТКРИЕНО: Секој терорист добива по 50.000 евра награда за напад


Еден од мажите кои биле тренирани од ИСИС за напади во Европа, Николас Мореау, открил важни информации за начинот на делување на нивните терористички ќелии.isis pari nafta

Тој во 2014. година заминал во Сирија за да се бори за ИСИС, а бил уапсен по враќањето во Нант следната година.

Како и многу регрути на ИСИС, тој бил ситен криминалец кој во затвор се преобратил во ислам, разочаран од животот во Франција. Рекол дека не можел да поднесе неправда и дека не видел иднина во државата.
На инспекторите им открил важни информации за одделот на ИСИС за меѓународни операции познат како “Амни”, кој одбира добро обучени борци со цел враќање во Европа и извршување на напади.

“Секој од нив добива по 50.000 евра за напад”, рекол Мореау.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1