ОТРОВИ кои секојдневно ги јадеме, а не сме свесни


Доколку ја читате содржината на производите кои секојсневно ги купувате ќе забележите дека на пакувањето на било кој прехранбен производ во маркет се наоѓа долг список загрижувачки хемиски додатоци. Адитиви, конзерванси, вештачки бои, зајакнувачи на вкус и засладувачи се само некои од нив.

– Проценките се дека човек за година дена внесува од пет до шест килограми адитиви. Произведувачите често објаснуваат дека тие соединенија спречуваат расипување на намирниците, но факт е дека тој вид супстанци е еден отсто од сите адитиви, додека остатокот се користи за козметички намени, објаснува за Блиц, нутриционистот Драган Вукотиќ.

Иако, адитивите во намирниците се користат во строго одредени количини, тоа што се наоѓаат во се` што јадеме ја зголемува нивната концентрација во организмот и доведува до алергии, пореметувања и болести.

Блиц одвои неколку најзастапени адитиви кои можат да бидат исклучително штетни по здравјето на луѓето:

aditivi hrana

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1