Oтровни кинески пастелни боици запленети во Италија


oil-painting-stick-font-b-lyra-b-font-24-child-none-poison-font-b-crayon-b

Пратка од 140.000 отровни пастелни боици произведени во Кина се запленети од страна на италијанската финансиска полиција.

Утврдено е дека има трипати поголемо количество од отровната материја ДЕХП, од дозволеното. ДЕХП го забавува физичкиот и менталниот развој на децата и може да ги општети внатрешните органи.

Италијанските власти соопштија дека боиците требало да се продаваат во околу 800 продавници и оти веќе биле рекламирани.

Увозникот на пастелните боици, кој има седиште во градот Реџо Емилија, ќе биде обвинет за продажба на здравствено небезбедни играчки.

Sitel

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1