Ова е најбогатиот човек во историјата


Манса Муса бил африкански крал од 14-от век и ја држи титулата за најбогат човек на светот. Со богатство, прилагодено на инфлацијата, од 400 милијарди, Муса е многу подобар од денешните најбогати луѓе на светот.

Манса владеел во почетокот на 14-от век, а своето богатство го стекнал со експлоатација на злато и сол. После неговата смрт, наследниците не биле во состојба да го сочуваат неговото богатство кое било исцрпено поради војните.

mansa musa_620x0

На второ место се наоѓа семејството Ротшилд чии потомци и понатаму се едни од најбогатите луѓе на светот. Мајер Ротшилд влегол во светот на банкарството кон крајот на 18 век и стекнал богатство од 350 милиони долари.

Трет на листата е Џон Рокфелер, најбогатиот американец кој некогаш живеел и неговото богатство изнесувало 340 милиарди долари во моментот на неговата смрт.

комплетната листа на најбогатите луѓе во историјата на човештвото :

1 Mansa Муса I ( крал на Мали, 1280-1331 ) – 400 милијарди долари

2 Ротшилд семејство (банкарство династија, 1740 -) – 350 милијарди долари

3 Џон Д Рокфелер ( индустријалец, 1839-1937 ) – 340 милијарди долари

4 Ендрју Карнеги ( индустријалец, 1835-1919 ) – 310 милијарди долари

5 Цар Николај II (последните царот на Русија, 1868-1918 ) – 300 милијарди

6 Osam Али Кан, Асаф Џа VII ( последниот владетел на Хајдерабад 1886-1967 ) – 236 милијарди долари

7 Вилијам Освојувачот (Крал на Англија, 1028-1087 ) 229.5 милијарди

8 Моамер Гадафи (поранешен лидер на Либија, 1942-2011 ) – 200 милијарди долари

9 Хенри Форд (основач на Форд, 1863-1947 ) – 199 милијарди долари

10 Корнелиус Вандербилт ( индустријалец, 1794-1877 ) – 185 милијарди долари

11 Алан Руф ( другар на Вилијам Освојувачот , 1040-1093 ) – 178.650.000.000

12 Бил Гејтс ( основачот на Мајкрософт, 1955 -) – 136 милијарди долари

13 Вилијам де Ворен , првиот Грофот од Сари ( благородник – 1088 ) – 146.130.000.000

14 Џон Џејкоб Астор ( бизнисмен, 1864-1912 ) – 121 милијарди долари

15 Ричард Fitcalan , десетина Ерл Arundela (англиски благородник, 1306-1376 ) – £ 118.6 милијарди

16 Јован Грозни (син на Едвард III , 1330-1399 ) – £ 110. милијарди

17 Стивен Џерард (трговски и банкарски магнат , 1750-1831 ) – 105 милијарди долари

18 Александар Стјуарт ( претприемач, 1803-1876 ) – милијарди $ 90.

19 Хенри , првиот војвода од Ланкастер (англиски благородник , 1310-1361 ) – 85.1 милијарди долари

20 Фридрих Vejerhauser ( магнат 1834-1914 ) – 80 милијарди $

21 Џеј Гулд (транспорт магнат, 1836-1892 ) – 71 милијарди долари

22 Карлос Слим (бизнис магнат, 1940 -) – 68 милијарди долари

23 Стивен Ван Renseler ( земјопоседник, 1764-1839 ) – 68 милијарди$

24 Маршал поле ( основач на Маршал поле & Company 1834-1906 ), – 66 милијарди $

25 Сем Волтон (основач на Вол-Март 1918-1992 ) – 65  милијарди $

26 Ворен Бафет (инвеститор , 1930 -) – 64 милијарди $

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1