Ова е најскапата јахта на светот, а ја поседува Србинка (Видео)


Јахтата има должина од 142 метри, јарболи високи дури 91 метар и чини 360 милиони евра.

Српската пејачка Александра во 2005 година се омажи за рускиот милијардер Андреј Мељниченко (43). Овој пар е сопственик на најскапата јахта во светот.aleksandra3 jahta11 jahta1

“Sailing Yacht A” има хибриден дизел електричен мотор, осум ката, подводна опсерваторија и може да прими 20 лица и 54 членови на екипажот. Дизајнирана е од страна на Французинот Филип Старк, а изградена е од страна на германското бродоградилиште “Нобискруг”.

Крстаречката брзина на оваа јахта изнесува 30 километри на час, додека максималната изнесува 38 километри на час. Кралската сина боја преовладува во ентериерот.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1