Ова ќе ви се допадне: Зимски напиток од чоколадо и црвено вино


Потребни состојки за две чаши:

wine-620x350

170 грама темно чоколадо
80 мл црвено вино
250 мл млеко
150 мл вода
прстофат сол
Начин на подготовка:

Ставете ги чоколадото и виното во сад на тивок оган и оставете ги да крчкаат неколку минути додека чоколадото не се растопи. Тогаш додајте ги водата, млекото и солта, засилете го огнот и мешајте додека смесата не почне да врие. Потоа тргнете ја од оган и послужете во две чаши.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1