Ова се 10 вулкани кои може да ја уништат земјата каква што ја знаеме


Прилично последната ерупција на исландскиот вулкан пред неколку години, ја зголеми свеста за ужасното влијание на овие тивки убијци. Уште од античките времиња, вулканските ерупции предизвикале катастрофални промени на светот и смрт за неколку цивилизации. Со оглед на нивото на уништувањето предизвикано од ерупциите, како оној на Санторини вулканот, Везув или Кракатоа, научниците не можат, а да не се запрашаат што ќе се случи доколку се активира еден од латентната супервулкани. Во моментов постојат неколку хибернации убијци на оваа планета, чии ерупции не само што ќе однесат животи на милиони луѓе, туку имаат потенцијал да го уништат светот онака каков што го знаеме.

1. Јеловстоун Калдера (САД)

YellowstoneЈепоустоун Калдера е подземен супер вулкан со огромна моќ да ја предизвика следната Ледена Доба на планетава, во најдобар случај.

Најлошото сценарио, геолозите укажуваат на тоа дека ерупцијата Јепостоун ќе предизвика сите други активни вулкани на Земјата да експлодираат, со што би следувал се разбира крајот на светот.

2. Планината Везув (Италија)

Mount-VesuviusВезув е единствениот активен вулкан во континентална Европа, а многумина веруваат дека тоа е повеќе од доволно.

Моќта на Везув секогаш ќе остане жива во умот на човештвото, благодарение на катаклизмата во Помпеја. Иако овој тивок убиец се чини дека се разбуди минатиот век, за среќа сеизмичката активност и ерупции се умерени.

3. Попокатепетел (Мексико)

Приказната за Попокатепетел може да се проследи наназад до Ацтеките, цивилизацијата со својата позната сложена љубовна приказна за царот кој не сака неговата ќерка да се омажи за друг маж.

PopocatepetlВо обид да избегаат со принцезата, Попо и неговата љубовница го затекуваат земјотресот, од кој таа умира, а тој легнува покрај неа и ја чека својата смрт. Оставајќи го овој романтичен аспект на овој вулкан, во овој момент властите најавуваат значајни активности кои би можеле да претставуваат најголема закана за граѓаните на мексиканската престолнина.

4. Сукурајима (Јапонија)

Често се нарекува како Везув на Истокот, моќта на Сукурајима е тешко да се процени со оглед на нејзината последна ерупција, практично поврзана со копното на островот Кјушу.

SukurajimaПокрај тоа, важно е да се напомене дека вулканскиот пепел кои доаѓа од Сукуријима, е главниот фактор одговорен за „дизајнот“ на пејзажот во регионот. Додека пејсажот може да биде фасцинантен, вистината е дека има многу причини за луѓето во оваа област да се плашат, бидејќи вулканот е доста активен во последните 60 години.

И покрај фактот дека постојат специјални засолништа изработени во негова близина, тешко е да се предвидат ефектите од поголема експлозија.

5. Галерас (Колумбија)

И покрај фактот дека Галерас се сметал за неактивен вулкан најмалку еден милион години, тој стана активен во 1990 година.

GalerasИако експлозијата не зема нешто значителен број на животи, сепак предупредувањата беа прилично загрижувачки.

Во овој момент некои од Геолозите тврдат дека огромната експлозија нема да се случи брзо, со оглед на тоа дека вулканот еруптирал за десет години по ред, секој пат кога морето било понемирно.

6. Планината Марапи (Индонезија)

Планината Марапи е активен вулкан веќе 10,000 години, а во последните пет векови има продуцирано повеќе катастрофални пирокластични текови во морето, од кој било друг вуклан на Земјата.

Mount-MarapiДобрата вест е дека планината на огнот е прилично тивка во изминатите петнаесет години, период во кои биле забележани мали експлозии. Од друга страна поголема ерупција би можела да го уништи пределот во обем од 7 километри.

Таков беше случајот во 1969 година, кога ерупцијата на лавата и протокот со брзина од околу 110 километри на час, опфати импресивни 13 километри од околината.

7. Планината Нуирагонго (Демократска Република Конго)

На оваа планина не само што се наоѓа најголемиот активен вулкан на африканскиот контингент, но таа е единствената со видливи езера од лава во внатрешноста на кратерот.

Mount-NyiragongoЛуѓето кои живеат во близина на вулканот имаат многу причини да бидат загрижени. Вулканот е активен повеќе од два века, а во својата последна ерупција во 2002 година, лавата опфати речиси половина од градот кој се наоѓа во близина.

Исто така според неговите еруптивни обрасци, геолозите проценуваат дека е можна експлозија во блиска иднина.

8. Улавин (Папуа Нова Гвинеја)

Улавун е голем вулкан кој се наоѓа на лакот Бизмарк и е расфрлан меѓу планините кои се видливи од сателит.

UlawunОвој вулкан е активен од 1700 година и својата последна експозија ја имаше, а беше и снимена во 1980 година, кога исфрли неверојатен износ на пепел во воздухот, додека уништи и повеќе од 20 квадратни километри околу него.

Сепак она што ги загрижува геолозите е врвот кој е нешто повисок од останатиот дел во лакот, што укажува на тоа дека може да биде на работ на својата струкурна стабилност. Да не се напомене дека сеизмичката активност често е регистрирана во оваа област.

9. Таал (Филипини)

Овој вулкан се наоѓа во близина на главниот град на Филипините и е дел од пацифичкиот прстен на огнот. Овој вулкан е познат по својата уништувачка и моќна ерупција.

TaalШто е фасцинантно за овој вулкан е фактот дека се претпоставува дека езерото околу него, всушност претставува остаток од кратерот на еден постар голем супервулкан. Во суштина, ако оваа хипотеза е вистинита, тогаш тоа значи дека ерупцијата би ослободила значителен износ на топли гасови и прашина што би можеле да ја покријат атмосферата на Земјата неколку месеци.

За жал овој вулкан своите поголеми знаци на потресување ги имаше во периодот од 1990 година до 2010, кога властите го зголемија своето алармантно ниво. Факти кои што не наведуваат дека треба да веруваме дека може да еруптира во секој момент.

10. Планината Лоа (Хаваи)

Мауна Лоа е еден од најголемите штит вулкани на планетата со процентен волумен од околу 18,000 кубни милји.

Mauna-LoaИако имаше неколку мали ерупции во текот на годините, Геолозите тврдат дека експлозијата може да се случи во секое време. Последната појава се претпоставува дека се случила пред 700,000 години. Последиците од ерупцијата не можат да се проценат правилно, поради природата на вулканот, кој укажува на тоа дека течната лава може да се рашири многу брзо, но и да дојде до брзо ладење во водите на Тихиот Океан.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1