По 12 години, дознале шокантната вистина – шок за две семејства (ФОТО)


Две семејства по дванаесет години дознале дека ќерките што ги одгледуваат не се нивните биолошки деца. Тие ја тужеле болницата, бараат да им плати за штета од околу 150.000 евра.

news_108348Две руски семејства пред 2 години дознале дека нивните ќерки пред 14 години биле заменети од лекарите.
Семејствата ја дознале суровата вистина кога тогаш 12-годишната Ирина Белајева направила ДНК тестирање за да се утврди татковството. Резултатите од наодите биле шокантни за нејзините родители Јулија и Алексис, кој не биле биолошки родители на девојчето кое го одгледале како свое 12 години.

Ирина е всушност биолошки ќерка на Наимата Искандер и неговата сопруга Јулија, кој пак 12 години ја чувале ќерката Хана чии биолошки родители се токму  Џулија и Алексис.


Го тужат породилиштето

Двете семејства го тужат породилиштето. Судот донесе пресуда и нареди дека семејствата на двете девојчиња треба да добијат шест милиони рубљи (околу 150.000 евра).

3Се започнало 17 декември 1998 година.

Се започна на 17 декември 1998 година. кога две жени во истата болница се породиле само 15 минути разлика. Уште на породувањето бебињата биле помешани и погрешно означени. Семејствата се чуделе малку поради изгледот на бебето, пример Алексеј и неговата сопруга се со руси коси а ќерката со темна, но ни на крај памет дека ќе ја дознаат шокантната вистина.

Проблеми се појавија кога Алексеј ја обвинил Јулија за измама, тврдејќи дека Ирина не е негова биолошка ќерка, и во 2007 година поднел барање за развод, а како доказ за измамата требало ќеркта да направи ДНК анализа.

Денес девојките ги делат двете семејства, и двете двојки ги нарекуваат мама и тато. Поради културните разлики, било невозможно само да се врати секое дете на своите биолошки родители.

Тие одлучиле за доброто на децата да продолжат да се грижат за децата кои ги израснале но договорени се постојано да се гледаат и родендени и празници да слават заедно.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1