Овие се 14-те можни наследници на Бенедикт XVI


Откако Бенедикт XVI даде отказ и замина од папскиот почнаа шпекулациит за неговите можни наследници.  Листата на потенцијални кандидати експертите ја сведоа на 14 имиња:

kandidati2

Клаудио Хименес -Бразил

Оскар Андрес Родригез Марадиага – од Хондурас

Марио Бергоглио – Аргентина

Норберто Ривера Карера – Мексико

Жоао Браз де Авиз – Бразил

Филипинецот Луис Антонио Тагле,

Питер Турксон – Гана,

Кристоф Шонборн – Австрија

Петер Ердое –  Унгарија

Анџело Скола – Италија

Марк Квилет – Канада,

Френсис Аринзе – Нигерија

Џон Онајекан – Нигерија

Тимоти Долан – САД

kndidatiКонклавата, т.е. собирот на кардиналите, мора да се состанат најдоцна 20 дена по заминувањето на папата, а потоа 118-те кардинали ќе се затворат во Систинската капела и ќе бираат нов папа. Потребно е еден од кандидатите да добие 2/3 до гласовите на кардиналите за да го наследи папскиот престол.

Од оџакот на Систинската капела ќе излегува црн чад сè додека кардиналите не одберат нов папа, за тоа да го објават со пуштање на бел чад, кога ќе биде познато кој ќе биде новиот поглавар на Римокатоличката црква.

Според  обложувалниците најголеми шанси имаат Питер Турксон, Марк Квилет и Френсис Аринез. Токму питер – црниот кардинал се поврзува со пророштвото за последниот црн папа – повеќе на овој ЛИНК 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1