Пајо Паторот полни 79 години


Пајо Паторот , еден од омилиените цртани ликови со децении наназад, утре ќе наполни 79 години.

donald008Најпознатиот патор на светот кариерата ја започна во 1934 година во краткометражниот филм “Silly Symphonies”.

Познат е по тоа што е тврдоглав, нестрплив и избувлив, но од друга страна е и шармантен.

Волт Дизни н го создаде како противтежа на Мики Маус. Пајо е познат и по тоа што е опседнат со пари, а за тоа говори и неговиот однос со вујкото Бајо, кој пак е многу богат и скржав.

Препознатливиот глас на овој симпатичен лик му го даде актерот Клaренс Неш и тоа траеше до неговата смрт во 1985 година. Тоа е полуразбирлив говор, за да биде поубедлива сликата за овој лик.

Од 1985 година гласо на Пајо Паторот му го позајмува Тони Анселмо.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1