Паника во Кина: Деца заболуваат од рак, дишат отровни хемикалии


Кинеските власти го истражуваат случајот со околу 500 заболени ученици, вклучувајќи и некои со диајгноза рак во едно училиште изградено во близината на поранешна хемиска фабрика во источна Кина.

Државната телевизија ЦЦТВ објави дека висока концентрација на некои отровни хемикалии може да се причина за лимфомите и леукемијата на овие ученици.bolnica dete

Министерството за образование формираше истражен тим, а локалните функционери на провинцијата Џијангсу изјавија дека ќе го преиспитаат овој случајт иако во почетокот негираа дека постојат какви било проблеми со квалитетот на земјиштето.

Кина има повеќе афери во областа на јавното здравје. Минатата недела стотина функционери се казнети поради продавање на неисправни вакцини за деца

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1