Паникаво Холивуд: Хакерите објавија 326 приватни секси и порно-снимки на ѕвездите


Најголемата хакерска акција во светот на шоубизнисот ги стресе најголемите имиња во Холивуд. Во јавноста протекоа приватни и разголени фотографии, домашни порно снимки, па дури и некои видео -снимки на светските ѕвезди Џенифер Лоренс, Аврил Лавињ, Кејт Аптон, Ким Кардашијан , Ријана,Кирстен Данст, Винона Рајдер, Ванеса Хаџинс, Џени Мекартни.

jennifer-lawrenceПриватните разголени фотографии на околу стотина актерки, пејачки и други познати жени, дошле до рацете на хакерите  кои листите со имиња ги објавила на веб-страницата 4chan.Хакерот кој стои зад скандалот кој го стресе Холивуд во недела објави како ги прифаќа уплатите на Пејпал во замена за видеото кое е наводно секс-снимка со актерката Џенифер Лоренс.

– Знам дека никој нема да ми верува, но имам снимка од Џенифер Лоренс. Кратка е трае околу 2 минути и единствено се гледаат нејзините гради. Во секој случај ако некој сака да се јави, ќе му ја аплоудирам анонимно, не ги сакам ФБИ наврат , а ниту вие сакате да знаете од каде ми е оваа снимка – објавил хакерот на интернет.Untitled-1-620x400

За само неколку часа подоцна Џнифер Лоренс стана хит на Твитер. Неколку фотографии на ѕвездата од филмот „Игра на гладот“, кружат на интернет, главно на фото-страниците или на страниците за споделување податоци помеѓу корисниците. Засега се верува дека 12 нејзини фотографии се автентични.Страницата  4chan многу брзо ги отстрани постовите со имињата на ѕвездите но еден пост имал снимка на која се гледаат повеќе од 60 имиња.

Дел од жртвите ја потврдиле автентичноста на фотографиите. Меѓу нив се најде и американската моделка Кејт Аптон. Добар дел од фотографиите и се познати на јавноста од порано, меѓутоа хакерот најавил дека во својата „колекција“ има повеќе од првобитните 326 фотографии.

На фотографиите кои досега биле споделени на интернет и за кои се верува дека се автентични се и фотографиите на актерката Кајли Куоко, Леа Мишел, Бри Ларосн, Бека Тобин, Хоуп Соло.

Иако не е потврдено се претпоставува дека некои од фотографиите се украдени од сервисот „Иклауд“. Компанијата „Епл“ досега не ги коментирала овие наводи , па засега е се е во доменот на шпекулации.

Меѓу првите се огласи ПР-службата на актерката Џенифер Лоренс од каде изјавиле дека случајот е предаден на властите и дека секој кој ќе објави приватни фотографии од познатата актерка ќе биде кривично гонет. Интернет страниците на кои се наоѓаат овие фотографии буквално паѓаат поради бројот на корисници кои сакаат да ги видат.

Иако на листата се наоѓаат голем број приватни фотографии најгледани се оние на актерката Џенифер Лоренс. Нејзините блиски пријатели тврдат дека социјалните мрежи се виновни за овој случај.

Фотографиите можете да ги погледнете на овој линк.article-2739215-20F45C5800000578-593_634x1998

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1