Пазете каде патувате – оваа мапа може да ви го спаси животот (Фото)


Оваа до сега најлоша епидемија, го погоди целиот запад на Африка, но најмногу Гвинеја, Сиера Лионе и Либерија.

Неодамна Нигерија го пријави првиот случај-еден човек од Либерија колабирал на меѓународниот аеродром во Лагос. Веднаш бил сместен во карантин, но набрзо починал од смртоносниот вирус.

На ова мапа се прикажани сите држави каде до сега се пријавени случаи на ебола.

ebola mapa2

Информациите за погодените области и бројот на случаи на зараза и смрт дадоа СЗО, Центарот за контрола и превенција од заразни болести и Министерството за здравство на Либерија.

Во земјите кои се во сина боја, во минатото се забележани случаи на ебола.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1