ПЕКОЛ ВО МАКЕДОНИЈА: Ова се моментните температури, 43 степени измерени во Кавадарци


Во Македонија денеска продира екстремно топол воздушен бран кој продира од северните предели на Африка, објави „Метеомакс“.

Најтопло е во централните, јужните и во југоисточните предели па така ова попладне во Кавадарци се измерени дури 43°C. УВ зрачењето има екстремно висока вредност и е со коефициент некаде од 10 до 11.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1