Пензионерите со мали пензии бесплатно ќе се лекуваат


Сите пензионери кој земаат помала пензија од просечната ќе имаат бесплатно лекување.

Одлуката стартува од 1 јануари, а на пензионерите им ја соопшти премиерот Никола Груевски.

,, Пензионерите кои земаат пензија помала од просечната ќе добијат целосно бесплатно болничко лекување без плаќање партиципација, бесплатна терапија и други пропратни работи ,,  рече Груевски.

Тој додаде дека во меѓувреме Министерството за здравство ќе треба да подготви специјална програма за спроведување на оваа владина мерка.

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1