Tag Archives: vlada

Лекарите за утре најавија протест пред Влада

Со протестен марш од фонтата во градски парк до владата лекарите и здравствените работници ќе го изразат својот револт за исплатата по учинок.

______________________________________________________________________________________________________

Болницата Папаниколау не дава информации за пациенти – Владата чека официјална потврда за смртта на Александар Самарџиев

MKnews.MK од вчера е во обид да добие официјална потврда за информацијата. Во амбасадата во Атина на фиксниот телефон никој не се јавува, а мобилниот телефон од нашиот конзул до кој дојдовме е недостапен засега.

______________________________________________________________________________________________________

Златната Оливера ќе добие 30.000 евра од Владата

Параолимпијката Оливера Наковска-Бикова која освои златен медал за Македонија и постигна светски рекорд ќе добие 30.000 евра од Владата.

______________________________________________________________________________________________________

Кина воведува патриотизам како предмет во училиштата

Тројца ученици од Хонг Конг започнале штрајк со глад против владиниот план во наставата да се воведе кинески патриотизам соопштиле активистите.

______________________________________________________________________________________________________

Обновено: Околу Владата нема струја – се запалил трансформатор

Зградите околу владата беа во мрак повеќе од еден час. Немаше струја целиот потег од Илинденска до  улицата Наум Наумовски Борче. Без струја беше и Владата, но таа има сопствени генератори. Според последните информации екипите на ЕВН успеале да направат премостување со што жителите добиле струја, а се работи на санирање на дефектот на опожарената […]

______________________________________________________________________________________________________

Груевски призна: Има криза во владата, не даваме да се гази македонското достоинство, подготвени сме за предвремени избори !

Неможе цена за да опстане коалицијта да е кршење на македонското достоинство, понижување, тоа нема да го дозволиме. Не сме партија што сака власт по секоја цена, изјави Груевски.

______________________________________________________________________________________________________

Закон за бранители и за ОНА или нема Влада

Со предлог законот за бранители, ВМРО-ДПМНЕ го крши Мајскиот договор со ДУИ, што може да предизвика оваа партија да излезе од Владата, тврди генералниот секретар на ДУИ, Абдулаќим Адеми, за порталот Порталб, пренесува плус инфо.

______________________________________________________________________________________________________

Владата ке се пресмета со хакерите – формирано национално тело

Владата на Р.М. ја усвои информацијата за потребата од воспоставување национално тело за борба против компјутерските инциденти.

______________________________________________________________________________________________________

Владата ќе отвара продавници за вино

Ќе се отвараат специјализирани продавници за вино во туристичките места. Планирани се меѓу 15 и 20 продавници, а парите ќе ги даде Владата.

______________________________________________________________________________________________________

Работното време се враќа на старо – од 8:30 до 16:30

Поминаа жештините од утре работното време се враќа на старо, од 8:30 до 16:30 часот, соопштуваат од владата.

______________________________________________________________________________________________________

3000 евра за секое нововработено лице!

Агенцијата за вработување ќе им помогне на малите претпријатија со парична поддршка во висина од 3 000 евра за секое нововработено лице.

______________________________________________________________________________________________________

Пензионерите со мали пензии бесплатно ќе се лекуваат

Сите пензионери кој земаат помала пензија од просечната ќе имаат бесплатно лекување.

______________________________________________________________________________________________________

Дополнителна квота транспортни дозволи за камионџиите во земјава

обезбедени се дополнителни 300 универзални транспортни дозволи за возила со Еуро 3 и 100 транспортни дозволи за возила со Еуро 5 за Австрија.

______________________________________________________________________________________________________

Владата ќе ги стимулира компаниите со нови 10.7 милиони евра

Средствата ќе бидат со рокот на отплата до пет години и грејс период од една година доколку станува збор за основни средства и 18 месеци рок на отплата и три месеци грејс период за кредити за обртни средства.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Лажел дека работи за премиерот и измамил 30 фирми – им зел 144.000 ден

53 годишниот В.С. со  прекар “Спикер“ од Свети Николе, лажно се претставувал како вршител на висока функција во Владата на Македонија. Велејќи им дека работи за премиерот Груевски барал пари за лекување и измамил 30 правни и физички лица од повеќе градови во РМ.

______________________________________________________________________________________________________

Владата го помести работното време – ќе се работи од 7 до 15 часот

Сите државни органи и јавните претпријатија и установи од утре да работат со поместено работно време и тоа од 7 до 15 часот.

______________________________________________________________________________________________________

Владата дава пари за 550 самовработувања – навалете, огласот е во вторник

Според најавите на Владата на РМ во вторник ќе биде распишан конкурс во рамки на проектот за самовработувањето на 550 лица.

______________________________________________________________________________________________________

Дачиќ со ,,ликвидација,, дипломатија – ќе му летне главата на секој кој ќе спомене поскапување

  Јас ќе бидам Премиер, а јас бре не сум споменал никакво поскапување, кој се директорите на јавните претпријатија да даваат изјави и секој ден да го плашат српскиот народ дека се ќе поскапи, изреволтиран идниот Премиер на Србија Ивица Дачиќ.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1