Пет ново заболени од СИДА во Македонија – сите хомосексуалци


Од почетокот на годината досега се регистрирани 5 случаи на ХИВ-СИДА. Сите се МСМ односно преносот го добиле по хомосексуален пат. Тројца од нив се на антиретровирусна терапија.hiv sida

Од Инфективна клиника очекуваат бројот да расте и да продолжи трендот од минатата година кога имаше дури 45 заразени. Сите се млади на возраст од 20 до 35 години.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1