Пет земјотреси утрово ја стресоа Македонија


Три посилни и уште најмалку два помали потреси утрово ги вознемирија жителите од дебарскиот регион. Првиот земјотрес беше почувствуван во 3:57, вториот во 4:14, а третиот во 6:55 часот.

zemjotres

Според албанските медиуми, епицентарот на еден од земјотресите (со јачина од 3,2 рихтерови степени) бил осум километри од рударското албанско гратче Булќиза кое се наоѓа на десеттна километри од Дебар, додека другиот со јачина од 3,8 степени бил 52 километра југоисточно од Тирана.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1