Петмина починати од глад во Мадаја – градот се уште под опсада (Видео)


Во текот на минатата недела во ситискиот град Мадаја, кој е под опсада на Исламска држава, од глад починале пет лица и покрај двете пратки хуманитарна помош, соопштија денеска Обединети нации.Screenshot_285

Во извештајот на ОН се наведува дека поради недостиг на храна, прехранбените производи во Мадаја достигнале огромни цени, така што парче кекс се продава за 15 долари, а млекото во прав за бебиња по 313 долари за еден килограм.

– И покрај доставената помош, од 11 јануари до денеска во Мадаја од тешка и акутна неухранетост починаа пет луѓе, предупредија ОН.

Локалните хуманитарнии работници известуваат дека минатиот месец од глад починале 23 лица

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1