Пилотот што го урна рускиот авион учествувал во воениот удар во Турција


Еден од учесниците на државниот удар во Турција бил и пилотот кој го собори рускиот авион Su-24, изјави градоначалникот на Анкара, Мелих Гокчек, пренесува „Спутник“.ruski-pilot

Според зборовите на градоначалникот, пилотот бил член на организацијата на свештеникот Фетула Ѓулен.

Активностите на оваа организација, официјална Анкара ги нарекува „паралелна држава“. Претседателот Ердоган ги обвини приврзаниците на Ѓулен за организирање на бунтот, а самата организација со седиште во САД ги отфрла обвинувањата, додека Ѓулен лично го осуди превратот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1