Пирани изедоа шестгодишно девојче во Бразил


Шестгодишно девојче е пронајдено мртво во северен Бразил, откако било нападнато и изедено од јато пирани.

Девојчето, заедно со својата баба и со уште четири други девојчиња, со кану пловеле по реката Маикуру, кога биле погодени од силна бура. При невремето чемцот се превртел и сите шестмина патници се нашле во водата.

Shocking Images of Child Partially Eaten by PiranhasБабата успеала да ги најде и да ги врати во кануто четирите девојчиња, но не и жртвата од нападот на пираните. Група жители од оддалечениот северен град Пара, организирале потрага по исчезнатото девојче, но не успеале да го пронајдат. Полицијата поддоцна го открила мртвото тело на девојчето.

Претставник на полициските власти во регионот изјави дека опасните риби го изеле целото месо од двете нозе на несреќното девојче, оставајќи ги само коските.

Пираните се риби кои живеат во слатка вода и имаат заби за кои се вели дека се остри како жилет. Обично напаѓаат во јато по бразилските реки. Нападите од овие риби врз луѓе се ретки, но секој таков напад е смртоносен.

Последен ваков инцидент кога малечко дете е изедено од пирани, во Бразил е регистриран во 2012 година.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1