Планирате одмор или викенд во Грција? – ова се цените на храната


Според истражувањата направени од страна на туристичките асоцијации во Македонија, и годинава најатрактивна или најомилена дестинација надвор од државата за нашите туристи се очекува да биде соседна Грција.Готви.мк ги прикажува просечните цени на овошјето и зеленчукот кои можат да се купат во дел од грчките супермаркети во моментов:

Краставици: 1,20 Евра/1 кг
Пченка: 0,65 Евра/парче
Моркови: 0,70 Евра/1 кг
Карфиол: 0,90 Евра/1 кг
Кромид: 0,50 Евра/1 кг
Зелка: 0,35 Евра/1 кг
Марула: 0,50 Евра/1 кг
Брокула: 1,90 Евра/1 кг
Компири: 0,50 – 1,30 Евра/1 кг
Пиперки: 2,00 Евра/1 кг
Домати: 1,50 Евра/1 кг
Лук: 0,50 Евра/парче

Ананас: 2,10 Евра/1 кг
Авокадо: 4,50 Евра/1 кг
Киви: 3,50 Евра/1 кг
Круши: 2,30 Евра/1 кг
Цитрони: 1,90 Евра/1 кг
Лубеница: 1,20 Евра/1 кг
Цреши: 3,20 Евра/1 кг
Лимон: 1,90 Евра/1 кг
Јаболка: 1-3,00 Евра/1 кг
Банана: 1,10 Евра/1 кг
Портокал: 1,10 Евра/1 кг
Грозје: 3,70 Евра/1 кг

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1