Плантажи со марихуана на кои работат деца (Видео)


Во Авганистан годишно се одгледуваат од 10.000 до 24.000 хектари канабис чии посеви се простираат во 17 од вкупно 34 провинции.

plantazi marihuana decaАвганистан веќе долги години е главен произведувач на опиум, во главно хероин, а од пред неколку години станал и лидер во производството на канабис.

Во оваа земја годишно се одгледуваат од 10.000 до 24.000 хектари канабис чии посеви се простираат во 17 од вкупно 34 провинции.

Како и опиумот, и канабисот се одгледува во јужните делови на земјата, а голем број од произведувачите ги одгледуваат и двете билки. Марихуаната е три пати поевтино да се одгледа отколку опиумот, а добивката е значително поголема, поради што канабисот е бизнис во растење во оваа земја.

Tocka.mk

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1