По силен земјотрес остров се поместил за пет сантиметри


Грчкиот остров Лимнос во Егејско Море е поместен по силниот земјотрес со интензитет од 6,8 степени според Рихтеровата скала, што се случи на 24 мај годинава

 28072014143144_Limnos_03Епицентарот на земјотресот беше под морското дно меѓу островите Самотраки, Имброс и Лимнос.Поместувањето на островот Лимнос е откриено од научниците од Атинскиот институт за геодинамика по нивните истражувања и анализи. Анализите покажале дека островот Лимнос се поместил за пет сантиметри во југозападен правец како резултат на силниот земјотрес.
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1