Почесниот козул на Литванија киднапиран и убиен во Луганск


Посечниот конзул на Литванија во Луганск, Микола Зеленец е киднапиран и сурово убиен во овој град, бастион на проруските сепаратисти во источна Украина, изјави на Твитер шефот на литванската дипломатија Линас Линкевичус.

– Со длабока тага бев информиран дека литванскиот почесен конзул во Луганск, Микола Зеленец бил киднапиран и жестоко убиен од терористите, се наведува во соопштението на министерот.

Тој е во посета на Киев и денеска разговараше со украинскиот претседател Петро Порошенко.

mykola-zelene-670x320

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1