Почина легендарниот актер од филмот Кум


Американскиот актер Абрахам Ејб Вигода се прослави со улогата на Сали Теси во „Кум“, кој почина на 94-годишна возраст во Њу Џерси.ejb-vigoda

Вигода е запаметен во филмот како немилосрден гангстер, стариот пријател на Вито Корлеоне, кој се обидува да ја преземе власта над фамилијата и да го елиминира Мајкл Корлеоне (кој го игра Ал Пачино), кој почина во сон во куќата на својата ќерка Керол Фукс.

После „Кум“, Ејб Вигода имаше големи актерски достигнувања, од кои најголемо внимание предизвикуваат неговите ангажмани во сериите „Barney Miller“ и „Fish“.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1