Почина жирафата – скопската зоолошка затворена за посетители


Откако денеска почина жирафата Орка, Зоолошката градина во Скопје е затворена за посетители.

500zirafa2Причините за смртта на Орка се уште не се познати. Ќе се дознаат кога ќе бидат готови резултатите од испитувањата, за 7 до 10 дена.

Орка не покажувала никакви знаци на болест или други здравствени проблеми, вработените се изненадени од нејзината смрт.

Жирафата во ЗОО- Скопје пристигна како донација во септември 2012 година.

Курир

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1