Почна да се гради црквата Св Константин и Елена во Центар


На просторот пред Домот на АРМ, во центарот на Скопје почна изградбата на црквата „Св. Kонстантин и Елена“. Првобитниот храм бил осветен во 1926 година.

Во земјотресот во 1963 година црквата имала оштетувања кои не биле сериозни, но во почетокот на 70-тите години била минирана и урната поради изградбата на ГТЦ.
Црквата првично требаше да биде изградена на плоштадот Македонија, но поради реакции во јавноста, беше одлучено да се гради на улицата Македонија. Инвеститор е Македонската православна црква.
Градежните работи на црквата ќе ги изведува „Бетон“ од Скопје.

Фото – Дневник

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1