Почна извозната војна: Србија забрани увоз на домати од Македонија


Србија наводно денес забранила увоз на домати од Македонија јавува дописникот на српски Б92.

tomatoИако се уште се чека потврда од државни органи, таков потег бил очекуван по објавувањето на српската влада дека ќе воведе мерки на реципроцитет кон Македонија за увоз на македонско вино и домати.

Владата на Република Македонија донесе формална одлука за забрана за увоз на пченица и брашно од Србија за да се поттикне продажбата на домашна пченица и брашно. Веднаш по оваа одлука Србија најави дека ќе делува одлучно за да им помогне на српските мелничари и дека ќе воведе мерки на реципроцитет.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1