Почнуваат преговорите за договорот од Пржино


Од денес стартуваат со работа работната група составени од преставниците на четирите најголеми политички партии,  која ќе треба да ги договари деталите за реформите што треба да се направат за да се надмине политичката криза според тоа што беше договорено на маратонскиот 12 часовен состанок што се одржа во резиденцијата на ЕУ во Пржино.Screenshot_89

Реконструкција или комплетно распуштање на државната изборна комисија? Ова е едно од прашањата за кое веќе од утре ќе разговараат политичките партии на ниво на работни групи кои ги координира белгискиот експерт Питер Ван Ховит.

За адресирање на оваа забелешка, потребно е  опозицијата да се врати во парламентот за гласање на потребните измени на изборниот законик, што е предвидено да се случи во септември. До тогаш, како што се дознава, разговорите би се фокусирале на прочистување на избирачкиот список. За прочистување на избирачкиот систем се разгледуваат повеќе можности, а една е тоа да се направи преку самогрегиртација на гласачите. Тоа значи дека ќе се направи нов список по пат на саморегистирање и на изборите наредната година  ќе може да гласаат само оние што се регистирале.

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1