Подметнат пожар во германски весник што објави карикатури на „Шарли Ебдо“


Рано изутринава беше подметнат пожар во редакцијата на германскиот весник „Хамбургер Моргенпост“, кој ги објави карикатурите за пророкот Мухамед на францускиот сатиричен магазин „Шарли Ебдо“.

hamburger-mor-gen-post-540x320

Претставник на германската полиција соопшти дека при нападот врз хамбушкиот весник нема жртви.

– Преку прозорецот на редакцијата на весникот „Хамбургер Моргенпост“ биле фрлени камења и молотов коктел, кој го предизвикал пожарот, дополни полицискиот претставник.

Тој нагласи дека во пожарот биле опожарени две простории на редакцијата на весникот, но дека огнот набрзо бил изгаснат.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1