Полицајци силувале девојка и сакале да заташкаат – граѓаните гневни ја нападнаа полицијата (Видео/Фото)


images44Жителите на градот Врадијевка во Украина го нападнале седиштето на локалната полиција откако локалните власти одбиле да го уапсат полицаецот осомничен за групно силување на една жена.

Телевизијата прво покажала снимки како групата фрла камења, а потоа како влегуваат низ капијата на полициската станица. Настанал хаос, а протестот траел до утрото.

graani-napali-postaju-nakon-sto-su-policajci-silovali-zenu-504x335-20130726-20130702195941-dacb02851866b6cfa63432d9bafc0b60Причината за протестот е грабнувањето и силувањето на 29 годишна девојка, која по злосторничкиот чин била неколку дена во кома. Таа имала и повеќе скршеници на черепот и модринки по целото тело. Таа дала изјава во полицијата дека била турната во автомобил и однесена во шума, каде била дивјачки силувана од двајца полицајци со подршка на возачот.

Едниот од полицајците бил уапсен, но другиот за кој , девојката вели дека е главниот сторител на делото, е на слобода. Тој изјавил дека во тоа време бил на работа во полициската станица.

Во јавноста се објавени фотографии од претепаната и брутално силуваната Украинка, 29-годишната Ирина Храшкова, која се согласила и за интервју со Еуроњус.

8872010c8120e4-irina-krashkova,-zgvaltovana-j-pobita-pratsivnikami-militsiji-u-vradijivtsi

Украинскиот претседател дал подетални информации околу истрагата на случајот. Открил дека Ирина, инаку мајка на деветгодишно дете, моментално се наоѓа во болница, со тешки повреди на главата и две поминати операции.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1