Полицијата испитува како родила жена која 10 години е во кома (ВИДЕО)


Полицијата го истражува неверојатниот случај на жена која роди бебе , иако десет години е во кома.

Полицијата го истражува случајот на сексуално злоставување , односно силување на жена која десет години е во кома и е сместена во Центарот за здравствена нега во Феникс , во американската држава Аризона.

Поради скандалот , директорот на оваа установа даде оставка во понеделникот. Сите вработени мажи во центарот мора да дадат ДНК на анализа , за да се утврди чие е бебето и кој ја силувал неподвижната жена.

Персоналот на центарот раскажува дека никој не знаел дека жената воопшто е бремена , се додека не добила породилни болки и почнала да стенка , по што родила здраво бебе.

Но , од друга страна Законот за заштита на податоците ги спречува надлежните да спроведат масовно земање на ДНК од целиот машки персонал , без оглед дали доброволно или со налог.

На ваквиот скандал реагираа и од индијанското племе , чија припадничка е 29 годишната жена. Поглаварот Тери Рамблер на племето Сан Карлос Апачи изрази шокираност и ужас од третманот што го добила нивната соплеменичка , која е во кома како последица од давење во вода пред десетина години.

Од семејството на жената велат дека ќе се грижат за малото момче.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1