Полициска акција во тек: Уапсени директорот и поранешен директор на Музеј на Македонија


Полицијата утрово почна акција за приведување на осомничени во врска со исчезнувањето на вредни предмети со културно историско значење од Музејот на Македонија.

artefakti muzejПомошник министерот за односи со јавноста Иво Котевски за МИА ја потврди акцијата и најави повеќе информации во текот на денот.

Според првичните инфорации, приведени се актуелниот и еден од поранешните директори на Музејот на Македонија.

Во истрагата беше констатирано дека недостасувааат 166 вредни предмети од културно истриски значење. Истрагата поажа дека изнесувањето на предметите траело подолго време и во него биле вклучени лица од внатре.

извор: МИА

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1