Полска бара од Америка сега да ѝ ги откупи јаболката што Русија ги забрани


ripe red apple with green leaf isolated on whiteПолска побарала од САД да ги купат полските јаболка откако Москва го забрани сиот увоз на храна од ЕУ, САД и другите земји што воведоа санкции кон Русија поради украинската криза.

„Ние бараме брзо решение, бидејќи ситуацијата е вонредна“, рекол амбасадорот на Полска во Вашингтон, Ришард Шнепф, пренесува полската новинска агенција ПАП.

Амбасадорот додал дека се сретнал со Михаел Скиз, висок официјален претставник во американското Министерство за земјоделство, и дека дискутирале за отворање на американскиот пазар за полските производители на јаболка.

.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1