Попладнево астероид ќе прошиша крај земјата


Астероид со големина од околу 50 метри ќе прелета крај Земјата во недела навечер, соопшти интернет страницата на опсерваторијата ISON-NM.

Како што пренесува Макфакс, астероидот бил откриен до страна на приватната опсерваторија Tенгара, во американската сојузна држава Аризона и привремено ја носи ознаката TCT501. Дијаметарот на вселенско тело се проценува на 25 до 50 метри.

Денеска во 17,03 часот по македонско време, астероидот ќе прелета многу близу до земјата на 256,5 километри одалеченост или околу 0,6 од растојанието до Месечината.
Во моментов, објектот има светлината од 16 ѕвездени степени.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1