Поплави во Латинска Америка: Шест мртви, 160.000 евакуирани


Најмалку шест луѓе загинаа, а повеќе од 160.000 се евакуирани од своите домови во Парагвај, Аргентина, Бразил и Уругвај поради поплави.poplave-orasje-foto-reuters-1400500217-500321

Ова се најтешките поплави која ја погодија Латинска Америка изминатите неколку децении.

Најтешко е погоден Парагвај каде четири лица ги загубија животите.

Претседателот Хорасио Картес прогласи вонредна состојба во земјата, а издвоено е 3,5 милиони долари помош за загрозените.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1