Поради неа Гадафи ја сакал Југославија – неговата најголема љубов била Југословенка (Видео)


Втората жена на Гадафи била Југословенката Софија Фаркаш, а со текот на времето Југославија станала една од најбликите деловни партнери на Либија. Тие добивале разна техничка роба од Југославија и воена техника, а за тоа Гадафи плаќал со нафта. gaddafi_1875572i 0004eea8-642 muamar_01gadafi33Muammar-Gaddafi-with-Hann-035Safia-Farkash-gaddafi-wife-pic

safia3Била родена како Sofia Baraâsi al-Farkash во 1952 во Al-Bayda во католичко семејство кое потекнувало од Мостар Босна и Херцеговина.

Нејзиниот дедо, хрватот Иван Фаркаш бил роден во Петриња, Сисак.

Со Гадафи стапила во брак откако тој ја оставил првата жена со која има еден син.

Сафиа му родила 7 сина и една ќерка Seif al-Islam, (1972), Aisha (1977), Saadi (37), Muatassim Bilal (1974 ), Hannibal (1975), Khamis (1983), Saif al-Arab (1982).

ac.foreman.gadhafi.family.cnn.640x360

Била медицинска сестра по професија. Таа се запознала со Гадафи во 1970 кога тој бил хоспитализиран по сообраќајка. Се венчале истата година. safia gadafi 33

Самата таа тежи милиони. Сопственик е на авиокомпанијата Buraq Air. Проценето е дека има над 30 билиони вклучувајќи и 20 тони злато.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1