Поранешниот амбасадор Перо Стојановски осуден на три и пол години затвор


Поранешниот амбасадор во Австралија Перо Стојановски е осуден на три и пол години затвор за злоупотрба на службената положба. Одлуката ја донел скопскиот Основен суд 1, на 17 септември по пријава од Министерството за надворешни работи.
pero stojanovski
Стојановски не е достапен за органните, бидејќи се врати приватно во Австралија и сега му преостанува уште една инстанца, Апелацискиот суд, пред да добие конечна пресуда и евентуално да биде побарана негова екстрадиција.
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1