Поскапуваат цигарите во Македонија – Ова се новите цени (Фото)


Согласно календарот за зголемување на акцизата за цигари, од први јули 2015 година е предвидено поскапување од три денари за кутија цигари.

Новата, повисока цена во продавниците на Македонија треба да почне да се применува на стартот од летото доколку производителите не решат тие да ја компензираат.

Зголемување од по 3 дрнари на цигарите се предвидува се до први јули 2016 година, по што во наредните  седум години тие ќе поскапуваат по четири денари за кутија годишно.

Ваквиот тренд на покачување за осум години  драстично ќе ги поскапи цидарите во земјава, па така најскапата кутија цигари која денес чини 120 денари, за осум години ќе достигне цена од 154 денари.

Foto – Sitel.mk

cigari22 cigari33 cigari44 cigari55 cigari66 cigari11

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1