Последната желба на Уснија Реџепова


Уснија Реџепова, кралицата на народната музика, која почина вчера во Белград ќе биде погребана во Скопје – Тоа било нејзина последна желба. Претходно, во Белград ќе се одржи комеморативна седница. Реџепова почина од рак на белите дробови.us.jpg500

Кога во далечната 1974 година се појавила во филмот “Дервиш и смрт“, Уснија ги маѓепсала сите со нејзината убавина.

Уснија ќе ја паметиме не само по незаборавни песни туку и како една од најубавите жени во поранешна Југославија, епитет кој во тоа време и го дава.

И тоа со полно право – впрочем, доволно е да погледнете инсерт од филмот “Дервиш и смрт“ од 1974 година во кој Уснија пелни со нејзината убавина и става и ќе ви стане јасно зошто сите мажи беа вљубени во Реџепова.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1