Постигнат е договор за името


Постигнат е договор меѓу двете земји вели претставник на грчката Влада, јави дописничката на МИА од Атина.

Според истите извори Грција смета дека договорот ги исполнува грчките предуслови за ерга омнес име.

Кусо по 18 часот по локално време започна средбата на грчкиот премиер Алексис Ципрас со претседателот на државата Прокопис Павлопулос. Веднаш потоа грчкиот премиер ќе ги извести лидерите на политичките партии, а потоа веројатно ќе има обраќање до јавноста.

Владата на Република Македонија соопшти дека во 18:30 часот ќе се одржи прес-конференција на која ќе се обрати премиерот Зоран Заев во врска со договорот за спорот со името со Грција.

Како што се наведува во информацијата од Владата, на прес-конференција ќе присуствуваат и министрите.

Висок владин функционер за ТВ 24 посочи дека двајцата премиер постигнале договор за името.

Во моментов, грчкиот премиер го информира шефот на државата, Прокопис Павлопулос, а договореното, по што ќе следи прес конференција со деталите за јавноста и од грчката страна, но и од македонската страна. Премиерот Заев во 18.30 ќе ги соопшти деталите околу договор кој го постигнале со премиерот Ципрас.

Како што се наведува во информацијата од Владата, на прес-конференција ќе присуствуваат и министрите.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1