Потресна приказна – го дал животот за својата мајка


Чен Ксиаотиан имал само седум години кога за прв пат му бил дијагностициран тумор на мозокот. Било само прашање на време кога Чен ќе ја изгубел битката со ракот.

Несреќните вести за нивното семејство не застанале тука. Само неколку години подоцна на неговата мајка и била дијагностицирана болест на бубрегот.chen2

Со години и двајцата се бореле со состојбата во која биле. За жал, Чен многу брзо останал слеп и речиси парализиран како резултат од неговиот тумор.

 chen4

Докторите знаеле дека тој наскоро ќе почине. Но, тие исто така знаеле и дека одговара како донатор на бубрег за неговата мајка. Сепак, таа го одбила овој зафат.

 

Малиот Чен го начул разговорот и инсистирал неговата мајка да го прифати како донатор на орган. Тој очајно сакал да и го спаси животот.

 

По извесно време мајката се согласила знаејќи дека дел од нејзиниот син ќе живее во неа.chen

 

Тој починал на 2 април, а операцијата за трансплантација била направена.

 

Докторите не биле сигурни дали Чои, мајката на 7-годишниот херој ќе може да живее нормален живот.

 

Сепак, благодарение на нејзиниот син нејзиниот живот бил спасен.chen7

Курир.мк

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1