Повисоки казни за 100% за газдите кои нема да исплатат минимална плата


Синдикатот предложил заострување на казнената политика за работодавачите кои не го почитуваат закнот за минимална плата. Предлогот, кој опфаќа забрана за работа на фирмата од 15 дена, е прифатен од социо економскиот совет и ќе влезе во владина процедура.Denari

Според информациите на сојузот на синдикати, 8% од компаниите во државата не ја исплаќаат минималната плата од 8,050 денари.

Митревски вели дека повеќето фирми веќе исплааќаат регрес за годишен одмор, а останатитте имаат рок за тоа до крајот на годината. Предупредува дека работодавачите кои од раобтниците ги бараат парите назад ќе одговараат кривично.

За регресот во администрацијата се уште се преговара со владата.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1