Поврзаност меѓу сквернавената црква и масакрот во Смиљковци?


„Смрт каури“, навредливи графити на црквата испишани на два месеца пред 5 кратното убиство во Смиљковци биле навестување за велигденскиот масакр сметаат родителите на убиените момчиња кои речиси две години по трагедијата се уште бараат одговори – зошто нивните деца, пишува Канал 5.

crkva-skvernavena-500Родителите, велат дека имаат сознанија дека истите стапки во црквата во Сингелиќ што е ишарана со графити против македонскиот народ, истите стапки се и кај Смиљковци.

Таткото на едно од убиените момчиња вели дека на судењето вакво нешто не било спомнато досега, а веќе две години не им е јасно зошто целиот процес се одолговлекува.

И роднините на обвинетите реагираат на одолговлекување на процесот. Тие тврдат дека никогаш не биле поврзани со радикалниот ислам, пишува Канал 5.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1