Пожар во московското метро – 45 лица повредени, илјадници евакуирани (Видео)


Единаесет лица, меѓу кои и едно дете се повредени во пожарот, кој изутринава избувна во московското метро.

pozar metro– Пожарот, кој избувнал во  еден од тунелите, каде се запалил електричен кабел, веќе е изгаснат, изјави Виктор Бурјуков од московскиот центар на Министерството за вонредни ситуации.

Дваесет и осум годишна жена и 47-годишен маж се затруле поради вдишување на чад и тие се пренесени во болница, а лекарска помош им е пружена и на другите деветмина повредени.

Според полициски извор покрај станиците во центарот на Москва се распоредени 15 екипи на брзата помош, кои ги прегледуваат патниците, кои излегуваат од метрото. Од метрото поради чадот веќе се евакуирани 4.500 лица.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1