Прада се прави во Тузла – пар чевли е 1500е, а работат за плата од 240е


Во близина на Тузла се произведуваат светски познатите ,,Прада,, чевли. Фирмата “Bosit Industrija” веќе 7 година соработува со Прада.

Fabrika-obuce-BositПочнале во 2007 и прво изработувале само дел од чевлите но веќе 2 години ги изработуваат и комплетните модели.

Има околу 100 вработени но директорот најавува нови вработувања.

,, Прада,, се повлекува од азискиот пазар. Ние имаме кадар и сакаме да работиме, очекуваме се поголем дел од чевлите да се прават кај нас,, вели директорот бајрактаревиќ.

Италијаните имаат испратено свои супервизори кои надгледуваат и се мора да е совршено до најситниот детал.

Добиваат репроматеријал и модел, а што ќе остане од материјалот се враќа назад.

Работниците имаат плата од околу 240 евра, а само колку за илустрација еден пар од чевлите кои ги прават се продава по цена од 300 па се до 1500 евра.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1